Ma az alábbi hivatalos felhíváson akadt meg a szemem:
„Az Eszterházy Károly Főiskola Agria-Innorégió Tudáscentruma lakossági fórumot tart Eger és térségének lehetőségeiről a tiszta technológiák és az energiahatékonyság témakörében 2015. január 29-én, csütörtökön, 17 órai kezdettel a felsőtárkányi Faluházban.”
Hmm, érdekes téma. De miről is szól konkrétan ez a lakossági fórum??? Hol lehet erről többet megtudni?
Mivel a felhívásokban sehol egy honlapcím, sehol egy elérhetőség, sehol egy közérthető leírás, ezért rögtön felmerült, hogy ez lehet, hogy megint egy EU-s pályázathoz kapcsolódó fórum, amit csak le akarnak tudni a szervezők. Plusz: kis netes kutatás után kiderült, hogy az egri Leányka utcán is lesz ilyen fórum.
Hopp, ez is gyanús: melyik normális városi lakos jár fórumozni egyáltalán, de ha mégis, akkor is miért menne fel a Hegyre, valami fősulis előadóterembe. És itt (ha nem jóval korábban) 1000-ből ezren fel is adják.
De mivel a gép dobott még pár linket, ezért kicsit utánaolvastam a témának. Egy jelenleg nem működő projektoldal, és néhány általános bemutatás után bukkantam arra a bemutatkozó tanulmányra, amelyből kibukott, hogy igazából miről is van itt szó.
És megérte a nyomozás.
Mint gyorsan kiderült, egy „megújuló energiaforrások térségi feltárását végző nemzetközi kutatási projektről” szól a fáma, melyet az egri fősuli tanárai, kutatói csinálnak, koordinálnak. Azaz egy kutatásról van itt szó, amely mélyrehatóan vizsgál meg Egerben és környékén valamennyi helyben elérhető megújuló energiaforrást és a fogyasztópiacot is.
A kutatás három részből áll:
- a régióban rendelkezésre álló erőforrások (nyersanyagok) felbecslése,
- a térség ingatlanjainak energetikai állapotfelmérése, az egyes települések energiafogyasztásának meghatározása,
- a kutatás eredményeit magában foglaló adatbázis felépítése.
100%-ban megújuló energia ellátású modelltérség
És mindennek a végső célja egy 100%-ban megújuló energia ellátású modelltérség megalapozása.
De minek is kell nekünk ezeket a megújulókat kutatni és használni itt Eger környékén? Bár sejthető a válasz, mégis jó olyan mondatokat olvasni a bemutatkozó anyagban, hogy,
„Az Európai Unió jelenleg a megújuló energiák elterjedésének forradalmát éli.”
Érdekes kutatóktól ilyet hallani, főként „kedves” kormányunk ennek ellenkező előjelű tevékenységének tükrében. Az ökológiai szempontok mellett egy másik súlyos érv is felmerül a megújulók mellett:
„Megfelelő beruházási környezet megteremtésével, és az energiaátalakítás szisztematikus megvalósításával az előzetes becslések alapján a kutatási térségben mintegy 1000-1200 új munkahely létesülhet!”
Oké, meggyőzően hangzik, és szerintem fontos témáról van szó. De jönnek is elő azok a kérdések, melyek e kutatáson túlmutatnak:
- nem válik-e ez a hasznosnak tűnő kutatás fölöslegessé azáltal, hogy nem lesz folytatása?
- mi van a megújuló energiaforrások használatának szisztematikus kormányzati ellehetetlenítésével?
- mi van a szemléletformálással?
- a települési vezetők felismerik-e a „100%-ban megújuló energia ellátású modelltérségben” rejlő lehetőséget?
- hol vannak azok a helyi civil szervezetek, melyek egy ilyen kutatási projektet lakossági szinten támogatnak, kiegészítenek, esetleg továbbgondolnak
- a kutatás végző szakemberek – a kutatási feladaton túl – tudják-e a projektet széles körben kommunikálni, elfogadottá tenni, sőt sokakat megnyerni az együttműködéshez?
Sok-sok kérdés felmerül, és nehéz eldönteni, hogy ma Magyarországon egy ilyen kezdeményezés jövőjével kapcsolatban szkeptikusak vagy inkább optimisták legyünk-e.
Lehet el kellene menni erre a lakossági fórumra… Hátha…
Tovább: Az AGRIA-INNORÉGIÓ Tudáscentrum nemzetközi kutatási modellprojektjének részletes bemutatása
Képek forrása: ujenergia.jkh.hu és www.agria-innoregio.org