Március 22-én Egerben lesz a Lengyel-Magyar Barátság Napja. Ennek kapcsán posztolgatunk mi is párat itt a Part magazinon. Segítségünkre van ebben Rittenbacher Ödön, az egri lengyel közösség meghatározó arca. Közösen körbejárunk néhány kulturális-történelmi érdekességet lengyel-magyar viszonylatban.
Vessük is bele magunkat.
Nem tudni, hogy miért, de Lengyelországban a Gyöngyhajú lány című Omega klasszikus máig és töretlenül népszerű. Ezt e cikk szerzője is alá tudja támasztani egy kis személyesen átélt sztorival.
Amikor tavaly augusztusban egy turisztikai bemutatkozáson voltunk a dél-lengyelországi Krosno-ban, akkor az egri Hungariddim-es fiúk-lányok a hivatalos színpadi fellépés után nyomtak egy olyan utcazenélest, amilyet még talán ők sem éltek át. De aztán a sörmámoros belvárosi utcai buli egyik szünetében megjelent két rendőr… Huh – gondoltuk – most lövi le a bulit a közeg… De nem ez történt. Az egyik egyenruhás tag oda ment Sas Attilához, akinek akkor is gitár lógott a nyakában, és megkérdezte, hogy el tudja-e játszani a Gyöngyhajú lányt.
Így esett, hogy a Hungariddim éjszaka, egy lengyel rendőrnek szerenádozott. Jó volt a hangulat, na.
Jöjjenek hát a lengyel gyöngyhajú lányok
A Zakopower etno-turbó zenéjével indítunk. Érdemes a kamumagyar szövegre is figyelni.
.
Aztán jöhet a Kult kultikus feldolgozása, mégkamubb álmagyar szövegeléssel.
.
Hallgassatok meg egy oridzsi & echte lengyel verziót is.
.
Végül pedig egy határtalan buli. Egy videó, melyből kiderül, hogy a lengyel ifjúság is szeret kulturáltan szórakozni baráti népek slágereire.
.
Fotó forrása: quart.hu
Nos igen… olyannyira jó buli volt a lengyel sör mámorában, hogy a gyöngyhajú lány eléneklése a rendőrbácsinak most ugrott be, így röpke 6 hónap után… És még mindig vannak homályos részek.
Egy másik életkép is beugrott a fergeteges utcazenélésből… Egy „piekna jestes„ szép vagy leány ült le épp a járdaszegélyre, s felhúzta a cipellőjét… Azzal a lendülettel odalibbentem s levettem a cipőt, finom ívet adva a Bogi hegedűtokjában heverő zlotyik halmára lendítettem….Képszakadás… Pár perc múlva azt láttam, hogy 40 db cipő alól kukucskál a hegedű tok sarka… Önfeledten körtáncoló emberek körülöttem, rengeteg mosoly, és felszabadultság. Fantasztikus 3 nap volt, az már egyszer biztos.
Egészen pontosan két fakabátnak játszották a Hungaridimmesek a gyöngyhajúlányt….mert a másiknak is nagyon tetszett…(A fakabát, a zsandár és a közeg egyik elnevezése. Onnan származik, hogy egy időben- történelmi idők – fából készült őrbódéban is posztoltak a rend emberei…Bp-en követségek körrül még ma is…) Onnan tudom, hogy aktív közvetítője voltam a fakabátok kérésének..
Egyébként a 80-as, 90-es években Lengyelországban,a stadionok „B” közepein is gyakran biztatták a focicsapatokat a gyöngyhajúlány dallamára…